Pojďte slavit s námi!

Výstava

Uvidíte několik set fotek z historie našeho střediska i současnosti. Připravujeme také různé historické předměty, vlajky, kroje nebo šátky.

Slavnostní vernisáž

pátek 29. 11. 2019 |20:00

pátek 29. 11. | 20 – 23 h
sobota 30. 11. | 9-20 h

Film Jednou skautem, navždy skautem

Dokumentární film z dílny Olgy Malířové Špátové vás zavede na skautské výpravy a závody, na Jamboree v Japonsku nebo do bytu Jaroslava Foglara. Silnými momenty jsou návštěva lágru Vojna či mohyly Ivančena.

Projekce

sobota 30. 11. 2019 | 18:00

Místo konání a vstupné

Celé oslavy se konají v „Pětašedesátce“- Riegrova 65, Úvaly.

Vstupné na výstavu i projekci filmu je ZDARMA.

Jak to všechno začalo…

Píše se červen roku 1919 a student žižkovské reálky Oldřich Bohuslav spolu s kamarády Josefem Masákem a Antonínem Jelínkem zakládají v Úvalech první skautský oddíl. Schůzky se konají v železniční budově v bytě Antonína a ještě téhož roku vyráží 11 členný oddíl na svůj první tábor, jehož cílem jsou Krkonoše.

O rok později vyráží na tábor již dvojnásobek členů a oddíl čeká první velká výzva. Po tom, co uhasí domek u trati, dostávají za odměnu do užívání zchátralé koupaliště. Po nutném vyčištění a jistých opravách skauti koupaliště provozují, Výdělek stačí na na nákup tábornického vybavení a pokrytí všech nákladů tábora v roce 1921. I tento tábor je putovní, tentokrát však úvaláci míří do Vysokých Tater.

Po čtyřech letech skautování však odchází postupně všichni jeho zakladatelé za studii a tábor v roce 1923 se tak nekoná.

Jiří Bubák

Hned od září však skautské schůzky opět pokračují. Vede je sám Jiří Bubák – účetní, který se právě přistěhoval do Úval z Českého Brodu, kde dříve také pomáhal s místním oddílem. Dohromady 14 členů se schází nejprve ve škole a poté u Bubáků doma v Kollárově ulici.