24. skautský oddíl Salamandr

Jsme kluci od 11 do 15 let, kteří se rádi učí novým věcem, zažívají dobrodružství a nebojí se nových výzev.

Náš oddíl tvoří 3 družiny skautů, kteří se scházejí každý týden na schůzkách v úvalských klubovnách, všichni společně rádi jezdíme na různé výpravy a na letní tábor.

Programy pro nás dobrovolně připravují vedoucí ve věku od 15 let. Předávají nám hodnoty a zkušenosti ze skautské myšlenky, které využijeme v přírodě i v normálním životě.

S námi zažiješ a objevíš:

• Příležitost neustále se učit a rozvíjet
  • Dobrodružství nejen v přírodě
  • Zábavu s dobrými přáteli
  • Praktické dovednosti
  • Zdravé sebevědomí
  • Samostatnost i spolupráci
  • Prostor pro to, co tě baví
  • Zážitky na celý život
  • Pomoc druhým
  • Sílu charakteru

Družinové schůzky

Děti se ve skautu scházejí v malých skupinkách přibližně stejně starých vrstevníků – družinách. Mají tak velkou šanci si v této partě vydobýt své postavení, uznání ostatních a získat nové kamarády.

Příprava schůzek

Program na schůzky si pravidelně na střídačku připravují rádci schůzek. Jeden z nich to pak vede a ostatní rádci jsou mu ku pomoci. Takto se to pravidelně střídá. Na schůzce jsou vždy minimálně dva rádci.

Obsah schůzek

Začínáme většinou nástupem, poté nás čekají 1-2 akčnější hry, následuje program o skautských dovednostích či vědomostích, který přirpavujeme pomocí skautské stezky nebo skautského časopisu. Dále se liší program podle toho, co mají vedoucí na schůzkách zrovna připraveného.

Výpravy

Jednodenní výprava

Nejčastěji jednodenní akce začínající a končící u kluboven nebo na úvalském nádraží. Cílem takové výpravy bývají různá zajímavá místa ve městech i v přírodě. Většinou je potřeba jídlo a pití na celý den, pláštěnka, dobré boty a přibližně stokoruna na vlak nebo vstupné.

Víkendová výprava

Říkáme jí víkendovka a většinou se při ní vydáváme do míst, kam by se vzhledem ke vzdálenosti nevyplatilo jet jen na jeden den. Na podzim volíme ubytování v klubovnách místních skautů – tzv. základny. Jarní víkendovka je většinou pod stany. Navštívili jsme tak například České středohoří, Broumovské vrchy nebo Železné hory. Potřeba je spacák, karimatka a velký batoh.

Tábor

Vrcholem každého skautského roku je letní tábor. Skautské tábory jsou specifické tím, že se jich účastní děti, které spolu pracují během celého roku. Tráví tak léto se svými kamarády a vedoucími, které znají. Na chodu tábora se – přiměřeně svému věku – také podílejí. Pomáhají se stavbou, přípravou jídla nebo programu.

Vedoucí oddílu: Radvan Al-Asbahee
E-mail: radvan.asbahee@gmail.com

Zástupce vedoucího oddílu: Michael Vilimovský – Pat
E-mail: patos@skaut.cz