Report – Světlušky v Kutné Hoře

Světlušky Kutná Hora 3O víkendu 7.-9. 4. jsme se vydali se světluškami na výpravu do Kutné Hory. Bydleli jsme v klubovně místních skautů, kteří nás vlídně přijali. Když jsme odjížděli, pršelo, ale jinak bylo celý víkend pěkné počasí.

V pátek večer jsme si zahráli vědomostní kvíz a v sobotu dopoledne navštívili LEGO muzeum, kde se nám všem moc líbilo. Prohlédli jsme si chrám sv. Barbory, postavený z více než 30 000 kostek, ale nechyběla ani kostnice, socha Svobody nebo Big Ben, a potom jsme si zde mohli hrát.

Světlušky Kutná Hora 2

 

Odpoledne jsme si vyzkoušeli práci s mapou, díky které jsme se dostali až k chrámu sv. Barbory, který byl opravdu krásný. Cestou do klubovny jsme se stavili na velikonočních trzích, kde prodávali spoustu dobrot.

Po večeři nás ještě čekalo několik překvapení. V neděli jsme si zabalili, zahráli několik her a vyrazili zpět domů.

Celý víkend jsme si moc užili, Kutná Hora je opravdu krásné město a my těšíme se na další vydařenou výpravu.

 

Děkujeme Padáčkovi a Adamovi, že za námi přijeli!

Světlušky Kutná Hora 1

Salamandr, skautky – Zimní přechod Brd

Již podesáté v řadě skautský oddíl Salamandr zahájil rok tradičním Zimním přechodem Brd

 V sobotu 28. ledna jsme se vydali na tradiční skautskou akci Zimní přechod Brd, kde se potká spousta skautů z Prahy a Středních Čech. Z pražských Vršovic jsme se vydali vlakem do Mníšku pod Brdy, který byl kvůli této akci posílen, ale i tak byl vlak narván k prasknutí. Naštestí jsme si však sedli. Naše cesta z Mníšku vedla tradičně přes Skalku až na Kytínskou louku, kde probíhá vyměňování „Brděnek“, kupování a následné jezení studených palačinek i nástup se Skautskou hymnou. Jelikož letos počasí zimě přeje, tak byla opravdu velká zima, i z tohoto důvodu jsme na louce nestrávili mnoho času. Naše cesta z louky vedla do Řevnice odkud jsme pokračovali směrem domů vlakem a těsně před Hlavním nádražím v Praze litujeme, že vlak nepokračuje až do Úval. Tentokrát se nám naštěstí vyhnuly veškeré problémy s Českými drahami a i díky tomu vše mohlo proběhnout tak, jak jsme si to naplánovali.  

Report – Zahajovací výprava 2016

zahajovacka 2016Se začátkem školního roku nám začal i další skautský rok. Tento rok jsme započali v půlce září tradiční zahajovací výpravou, která je společná pro všechny členy našeho střediska.

Letos jsme se vydali zachránit divou zvěř v podobě oblíbených plyšáků do afrických pustin, pro Úvaláky známých též jako Vinice.

Děti nejdříve odchytávaly vzácná zvířátka, aby pro ně později postavili bydlení a uchránili je před zlými pytláky.

Více fotek najdete na Rajčeti.

 

 

Report – středisko – Olomouc 20.-22.11.

olomoucTato výprava se určitě zapíše do dějin našeho střediska, jako jedna z nejdobrodružnějších. A to nejenom díky vzdálenosti (vzdušnou čarou z Úval do Olomouce skoro 200 km), ale i počtu. Na cestu se nás vydalo přesně 57. Pro zajímavost, na posledním táboře nás bylo celkem 63.

Všechno začalo jako každá jiný výprava, na nádraží v Úvalech. Bylo pozdní odpolene a v čekárně se pomalu začínali hromadit skauti. Postupně nás bylo tolik, že jsme z čekárny přetekli na chodník. Po rychlém spočítání a koupení lístku jsme nasedli do vlaku směr Kolín a zabrali pro sebe bezmála celé jedno patro.

Dobrodružství začalo již tady. Vlak měl zpoždění a báli jsme se, že nestihneme navazující rychlík z Kolína. Naštěstí, v úzkém železničním koridory nás rychlík nemohl předjet, a tak jsme v Kolíně mohli v klidu přestoupit.

No, přestupem to ale nekončí – rota skautů a skautek si musí někam posedat. A vlak na Olomouc je v pátek večer docela plný. A cesta dlouhá. Naštěstí jsme se dokázali vetřít do každého volného prostranství a na každou volnou sedačku a cestu nakonec přežili ve zdraví. Jak my, tak i ostaní cestující.

Do Olomouce jsme dorazili navečer. Na prohlídku města nebyl čas, bylo potřeba se přesunout na základnu místních skautů. Tu jsme s pomocí moderních technologíí (mapy v mobilu) objevili snadno a úspěšně jsme se ubytovali.

Pár slov o základně olomouckých skautů. Základna leží na kraji města, nějakých 30 minut pěšky od centra. Hned vedle je bývalý kláštěr, nyní vojenská nemocnice. Je to skutečně majestátná budova. Sama základna stojí poměrně osamoceně a tvoří ji jeden velký dům. V domě je několik místnosti (kluboven) a kychyň. Ubytování to bylo vcelku pohodlné, ikdyž jsme díky svému počtu zaplnili každý volný prostor. A také jsme moc nepochopili místní kamna. Z nějakého důvodu, kouř z nich nešel do komína, ale přímo do místnosti. Asi nějaký místní vynález.

V sobotu ráno jsme vstali brzo a po snídani se vydali na prohlídku města. Abychom pokryli co největší plochu, a taky abychom se všichni lépe poznali, rozdělili jsme se do několika skupin. Za sebe mohu říci, že Olomouc je jedno z nejkrásnějších měst, které jsem kdy navštívil. Potkali jsme více památek než jsme stíhali prohlížet. Ze města přímo číší historie.

Když jsme se dost nachodili a dostali hlad, vrátili jsme se na základnu, kde mezi tím, skrytí kouřovou clonou z kamen, naši kuchaři připravili oběd. Po obědě jsme nechtěli sedět na zadku a vyrazili opět do terénu a to na Svatý Kopeček, který leží asi 10 minut cesty autobusem od základny,

Tady se skauti a skauty vydali prozkoumat kopeček samotný, a vlčata a světlušky vyrazili do místní ZOO. 

Místní zoologická zahrada nás překvapila množství zvířat. Vlčatům se nejvíce líbily samožrejmě vlci, kterých tam byla celá smečka. Světluškám se líbili hroši.

Starší část střediska se vydrápala na kopeček, kde si dala svačinu. Tam dospěli k rozhodnutí, že do blízkého lesa se jim nechce, a proto raději odjeli autobusem do centra, kde obdivovali krásy Olomouce za tmy. Například zjistili, že Sloup nejsvětější trojice, který je jednou z památek UNESCO je z části dutý. A taky je vážne velký. A vlastně docela velkolepý. Je to moc pěkný sloup.

Po včeři na základně, kterou naši kuchaří připravovali opět zahaleni v hustém dýmu, zůstali skauti a skauty pěkně v teple a udělali si čajovnu. Vypili spousty čaje, snědli spousty jídla a prý se stihli i dobře bavit. Vlčata, protože se zimy nebojí, šla ven. A nejenom tak. U stěn kláštera složilo několik z nich vlčátksý slib. Byl to skutečně slavnostní okamžik a vedoucí oddílu Fénix zamáčkli nejednu slzu.

O tom co během toho dělaly světlušky historie mlčí, nechtěly to nikomu prozradit…

V neděli ráno nás všechny čekala ještě jedna místní atrakce, a tou je Pevnost poznání. V 19. století tu byl dělostřelecký sklad. Nyní je tu interaktivní muzeum. Pevnost poznání je rozdělená do několika částí. V jedné se můžete dozvědět něco o historii města a pevnosti, v další něco o vodních tocích a ekosystémech a v další, která se nám líbila nejvíce, vezmete rozum do hrsti a vyzkoušíte spousty logických hádanek a jednoduchých fyzikálních experimentů.

Na základnu jsme se vrátili na ještě jeden oběd a poté už vyrazili na nádraží. Trošku jsme se zpáteční cesty báli, ale naštěstí, byl kupéčkový vlak trochu prázdnější a proto jsme se vešli o něco lépe. Poslední dobrodřuství nás čekalo v Kolíně, kde jsme kvůli zpoždění nestihli vlak do Úval. Nedalo se nic dělat a museli jsme počkat na další. Čekání ale rychle uteklo a navíc jsme měli celý vagón jenom pro sebe, takže poslední část cesty jsme urazili v naprostém pohodlí.

Z nádraží se všichni ihned rozprchli domů na včeři, vedoucí se rozprchli především do postelí. Byl náročný víkend, ale rozhodně jsme si ho všichni užili a budeme na něj ještě dlouho vzpomínat.

Na fotografie se můžete podívat zde.

Report – Salamandr&Safira – Deskohraní

IMG 435217. Října se jak skautky a skauti, tak světlušky účastnili výletu do Prahy za deskovými hrami, pořádanými v Tyršově domě. Všichni se sešli na nádraží, počasí nám dost přálo a jízda vlakem a tramvají byla také velmi záživná.

V Tyršově domě jsme všichni dostali pásky na ruku, abychom se mohli popřípadě dojít najíst někam jinam, než do místního bufetu, kde stejně většina účastníků po pár hodinách zakempila na delší dobu. Pro pizzu se však běželo ven s úsměvem na tváři. Ne, že by byly svačiny od maminek malé, ale pizzu má rád snad každý.

Pořadatelé deskohraní byli velice vstřícní a pomáhali nám s hraním neznámých her. Největším úspěchem dne byla však hra „pukec“ , šlo o vystřelování dřevěných puků pomocí gumičky na protihráče, s úkolem, nemít na své straně ani jediný puk. Bavilo to jak starší, tak mladší a občas i nějaký malý skaut porazil pořadatele této hry. To bylo teprve radosti.

IMG 4350Celá akce byla vybavena mnoha hrami, jak známými, tak neznámými, ale pokaždé jsme se měli čím zabavit. O zábavu nebylo nouze ani při nejmenším. Světlušky trávily většinu času v okolí dětského koutku, kde si zahrály s rádkyněmi, snad každou hru, která byla k dispozici. Byl zde i malý turnaj. Skauti zase strávili hodně času u hry „bang“, kde bylo každé kolo napínavé.

Vedoucí byli zase zaujati hrou s názvem „cacao“, nevím proč, ale prodávání kakaa se asi stalo jejich velkou zálibou. Celý Tyršův dům je nádherný. Hry byly k nalezení zhruba v deseti velkých místnostech. Okolo třetí hodiny odpoledne, jsme se museli odebrat domů, samozřejmě až po velikém focení, na kterém byl snad poprvé zachycen i fotograf – Lobo. Myslím, že si všichni celý den užili a že hodně z nás, bude na tenhle den s úsměvem vzpomínat.

Agáta Repčíková

Všechny fotky jako vždy na rajčeti.

IMG 4370